
Dziedzina prawa ma kilka różnych tytułów. Każdy wie, czym zajmuje się sędzia; jednak rozróżnienie zawodu radcy prawnego i adwokata nie zawsze jest tak oczywiste. Obecnie zawody te są bardziej podobne niż kiedykolwiek. Dawniej adwokat zajmował się udzielaniem porad prawnych i reprezentowaniem osób fizycznych w sądzie, podczas gdy radcy prawni zajmowali się sprawami firm i przedsiębiorstw. Obecnie te dwa zawody nie różnią się szczególnie. Adwokat Bochnia udziela porad w sądach wyższej instancji i ma bardziej zaawansowane kwalifikacje niż radca prawny, ale obaj współpracują w sprawach w sądach niższej instancji. Zarówno adwokat jak i radca prawny, powinien być w stanie odpowiedzieć na wszelkie zapytania dotyczące prawa i może działać jako przedstawiciel w sądzie, jeśli to konieczne.
Czym zajmują się prawnicy?
Prawnicy zapewniają ludziom porady i wsparcie w sprawach sądowych i podczas negocjacji. Pomagają klientom, gdy chodzi o sprawy rodzinne, spory majątkowe lub sprawy karne. Ludzie wiedzą, że ich prawnik będzie dbał o ich najlepsze interesy, a to daje im zaufanie prawnika i obniża potencjał konfliktu z innymi stronami.
Doskonały prawnik pomoże Ci osiągnąć Twój cel, niezależnie od tego, kto jest odpowiedzialny. Dodatkowo, prawnicy będą mediować między klientami a innymi stronami, aby osiągnąć wzajemne porozumienie. Ten proces jest korzystny dla obu stron, ponieważ oszczędza czas i pieniądze oraz pozwala uniknąć konieczności pójścia do sądu.
Radca prawny czy adwokat?
Aby rozwiązać problem mylenia pojęć prawnik i radca prawny, można powiedzieć, że wszyscy adwokaci i radcy prawni są prawnikami, ale nie wszyscy prawnicy są radcami prawnymi lub adwokatami. Prawnik to osoba posiadająca dyplom ukończenia studiów prawniczych, czyli najczęściej tytuł magistra. Zarówno adwokat, jak i radca prawny to tytuły zawodowe, które wymagają wpisania na odpowiednie listy oraz spełnienia określonych kryteriów, np. zdania egzaminu zawodowego.
Prawidłowe jest określenie adwokata lub radcy prawnego mianem prawnika. Nielegalne jest jednak nazywanie się przez osobę z wykształceniem prawniczym adwokatem lub radcą prawnym bez uzyskania tytułu zawodowego. Aktualnie oba zawody posiadają te same uprawnienia, większe różnice zatarły się na przestrzeni lat. 1 lipca 2015 roku weszła reforma, która uprawnia radców prawnych do występowania w roli obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Po tej reformie, pozostały nieliczne różnice dzielące zawód adwokata i radcy prawnego, większość z nich z punktu widzenia klienta jest zupełnie nieistotna.